Kronika

Msze Święte:
niedz. 8.00, 10.00 dla dzieci,
11.30 suma,17.00
w tygodniu: pn.- sob. 7.15, 17.00

Biuletyn Parafialny, zapraszamy do lektury kolejnych numerów naszego wydawnictwa

czytaj więcej »

Rok 2013

6 stycznia

w Uroczystość Trzech Króli o godz. 9.45 odbył się I Parafialny Przegląd Kolęd w którym wzięło udział ok. 40 dzieci na koniec przeglądu dzieci zebrały ofiary na rzecz dzieci z Wietnamu 350 zł.

13 stycznia

w niedzielę gościliśmy ze Słowem Bożym w parafii Ojca Stanisława Jarosiewicz ze Zgromadzenia Salwatorianów, który posługuje duszpastersko w Obwodzie Kalingradzkim w Nieserowie.

27 stycznia 2013 r.

gościliśmy Kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku wraz z Ojcem Duchownym ks. Krzysztofem Pachuckim oraz prefektem ks. dr Tomaszem Kopiczko. Bardzo interesujący był Koncert seminaryjnego zespołu „Effatha”

1 lutego 2013 r.

z parafii zorganizowano wyjazd do dzieci, młodzieży, harcerzy do Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim. 26 – 31 styczeń odbyło się zimowisko w Prostkach.

10 lutego 2013 r.

powołaliśmy parafialną rade duszpasterską w składzie: Abrycki Wiesław, Gęślicka Halina, Jabłońska Barbara, Klukiewicz Marek, Laskowska Bożena, Łosiewicz Zofia, Miszkiel Anna, Piercewicz Ewa, Skowysz Wojciech, Strzelecki Stanisław, Wilgat Grażyna, Żywno Katarzyna oraz parafialną radę ekonomiczną w składzie: Bondziul Janusz, Buczko Wiesław, Dziądziak Zenon, Glińska Beata, Laskowski Mariusz.

10 lutego

po Mszy Św. wieczornej ok. godz. 18.00. odbył się wykład „Pułapki New Age”. Wykład poprowadził p. Marek Płodowski z Centrum Informacji o Sektach i Kultach w Olsztynie.

13 lutego

w Środę Popielcową Kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. dr Antoni Skowroński poświęcił w naszej świątyni Stacje Drogi Krzyżowej ofiarowane przez poszczególne rodziny z parafii: Kochanowski Eugeniusz i Alina, Kuligowscy Jacek i Wioletta, Laskowscy Witold i Apolonia, Laskowscy Mariusz i Bożena, Gęślicka Halina, Perkowski Piotr i Marzena, Rodzina Dziądziaków, Mużyło Tomasz i Anna, Witt Helena i Stefan, Szymkiewicz Andrzej i Ewa, Strzelecki Stanisław i Honorata, Abrycki Wiesław i Grażyna, Witt Helena i Stefan, Makarewicz Irena.

16 lutego

po Mszy św. za Ojczyznę wygłosił okolicznościową prelekcję dr Krzysztof Sychowicz z IPN w Białymstoku na temat: „SB wobec duchowieństwa w Powiecie Ełckim w latach pięćdziesiątych.”

23 lutego

pierwsze spotkanie organizacyjne Caritas Parafialnego,

25 lutego

pierwsze spotkanie kandydatów do Akcji Katolickiej.

3,4,5 marca

odbyły się pierwsze w naszej parafii rekolekcje wielkopostne, które przeprowadził ks. Dr Dariusz Zalewski, profesor WSD w Ełku.
16 marca po Mszy św. za Ojczyznę wygłosił okolicznościową prelekcję ks. dr Jacek Uchan, Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Diecezji Ełckiej „Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński – Wychowawca Narodu”,

7 kwietnia 2013 roku

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego  o godz. 17.00 podczas Uroczystej Eucharystii ks. dr. Antoni Skowroński, kanclerz kurii, poświęcił nowy ołtarz boczny Miłosierdzia Bożego. Ołtarz jest wotum rodziny Buczko, za otrzymane łaski i błogosławieństwo Boże z prośbą o dalszą opiekę. Ołtarz został wykonany wg projektu ofiarodawcy.

W parafii zorganizowano widowisko multimedialne – koncert zespołu Mocni w wierze. Koncert odbył się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego – 7 kwietnia 2013 roku, o godz. 18:00 w naszej Kaplicy. Gościem specjalnym Widowiska był Jan Budziaszek – perkusista zespołu Skaldowie. Była to wielka uczta duchowa.

16 kwietnia

po Mszy św. za Ojczyznę wygłosił okolicznościową prelekcję ks. dr Maciej Gilewski, wicedyrektor Caritas, „Błogosławiony Jan Paweł II”.

17 kwietnia

rozpoczęły się w parafii Rekolekcje Ewangelizacyjne REO, które prowadzi ks. Przemysław Zamojski. Uczestniczy ok. 60 osób.

28 kwietnia

w związku z uroczystościami Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja oraz nadania Szkole Podstawowej nr 5 w Ełku im. Marii Konopnickiej, parafia pw. bł. Jana Pawła II we współpracy ze Szkołą zorganizowała Przegląd poezji patriotycznej i religijnej autorstwa Patronki. W przeglądzie uczestniczyło 37 uczniów. Wszyscy otrzymali dyplomy i drobne nagrody.

11 maja

odbyła się pielgrzymka parafialna: scholii, ministrantów, harcerzy i rodziców do Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej oraz Pustelni leżącej na Szlaku Papieskim JP II.

12 maja

o godz. 8.00 nastąpiło uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Jana Pawła II do świątyni. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Zygmunt Sędziak. Ofiarodawcy relikwiarium i relikwiarza rodzina Strzeleckich i Borkowski wniosła z pod Krzyża Papieskiego relikwie bł. Jan Pawła II. Po każdej Mszy św. nastąpiło ucałowanie relikwii przez zgromadzonych wiernych.

16 maja

podczas Mszy św. za Ojczyznę okolicznościowy wykład wygłosił prof. dr. hab. Wiesław Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

18 maja

w rocznicę urodzin naszego patrona bł. Jana Pawła II o godz. 11.00 odbyła się pięknie przygotowana Pierwsza Komunia Święta dzieci z naszej parafii. Po raz pierwszy do swojego serca Pana Jezusa przyjęło 30 chłopców i 20 dziewczynek. Dzieci przygotowała pani katechetka Maria Chaberek, rodzice pięknie udekorowali świątynię, śpiewem uświetniła pani organistka Anna Miszkiel i pan Mariusz Laskowski prowadzący scholę parafialną.

23 maja

odbyła się uroczystość nadania imienia i poświęcenie sztandaru Szkole Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej. Mszy świętej przewodniczył bp. Jerzy Mazur – Biskup Ełcki. Szczególnym gościem uroczystości była prawnuczka Marii Konopnickiej pani Joanna Modrzejewska wraz z mężem z Łodzi.

1 czerwca

w dzień dziecka o godz. 17.00 biskup Romuald Kamiński udzielił sakramentu bierzmowania szesnastu osobom z naszej parafii.

2 czerwca

przybył do naszej parafii neoprezbiter z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Grajewie ks. Dariusz Tybura, wygłosił on Słowo Boże i udzielił błogosławieństwa prymicyjnego, rozdał obrazki prymicyjne. Po ostatniej Mszy św. o godz. 17.00 w ramach Miejskich Dni Rodziny odbyło się ognisko harcerskie „dla rodziny”.

8 czerwca

w pierwszą rocznicę nadania wezwania parafii bł. Jana Pawła II, a w 14 rocznicę wizyty Jana Pawła II w Ełku, z parafii została zorganizowana autokarowa pielgrzymka do : Sanktuarium Matki Bożej Bazylianki w Lipsku, Sanktuarium Matki Bożej Różanostockiej, miejsca cudu eucharystycznego w Sokółce oraz Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Krasnymborze.

9 czerwca

z kazaniem gościliśmy w naszej wspólnocie Jago Magnificencję ks. dr. Andrzeja Jaśko – Rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku. O godz. 9.30. odbył się przegląd laureatów konkursu „ Piosenka dla rodziny” zorganizowany wraz ze Szkołą Podstawową nr 5 im. Marii Konopnickiej w Ełku, w ramach Miejskich Dni Rodziny. Wystąpiło 16 laureatów.

W dniach 3-13 lipca

parafia zorganizowała obóz prowadzony metodą harcerską w bazie „Orle gniazdo” koło Rajgrodu pod tytułem „Akademia Muzyczna”. W obozie uczestniczyło 85 osób z Ełku i okolic, a w tym harcerze z drużyny „Ovo vadis” im. Rotmistrza Witolda Pileckiego działającej przy naszej parafii.

31 sierpnia

o godz. 15.00 Uroczystej Eucharystii z racji poświecenia domu Samotnej Matki przewodniczył Prefekt Kongregacji Nauki Wiary abp. Gerhard Ludwig Müller z Watykanu oraz nasz bp. Jerzy Mazur. Dom Samotnej Matki powstał z inicjatywy Caritas Diecezji Ełckiej. Po Mszy św. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary odsłonił Kalendarium Jana Pawła II. Pień dębu 187 letniego, na którego słojach oznaczono lata z życia bł. Jana Pawła II i ważniejsze daty z historii Polski i naszej diecezji. Pierwsza oznaczona data to rok 1830 – powstanie listopadowe.

1 września

Akcja Katolicka zorganizowała festyn Rodzino – patriotyczny, który rozpoczął się o godz. 11.00. Mszą świętą za Ojczyznę. Następnie odbyły się: konkurs piosenki patriotycznej, konkurs plastyczny o tematyce z września 1939 r., konkurs wiedzy historycznej. Ciekawostką było pasowanie najmłodszych na rycerza. Każdy mógł upiec na ognisku kiełbaskę i pośpiewać pieśni patriotyczne. Podczas festynu można było za 1 zł nabyć ciasto, zebrane pieniążki zostaną przeznaczone na rzecz najuboższych w naszej parafii.

8 września

podczas ogłoszeń na każdej Mszy świętej przedstawiły się 3 siostry zakonne, które zamieszkały na terenie parafii. Siostry: s.Marlena, s.Rita i s.Anna Maria należą do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i podejmą posługę w Caritasie.

19-26 października 2013 r.

odbyła się z parafii zorganizowana pielgrzymka dziękczynna za parafię do grobu bł. Jana Pawła II. W pielgrzymce uczestniczyło 48 osób w tym : ks. Tadeusz Białous oraz ks. Robert Leśniewski (proboszcz z parafii pw. św. Józefa w Regielnicy). Program pielgrzymki był bardzo bogaty: KAHLENBERG – PADWA – ASYŻ – RZYM – MONTE CASSINO – ORVIETO – CZĘSTOCHOWA – WADOWICE –-KALWARIA ZBRZYDOWSKA – ŁAGIEWNIKI. Wielkim przeżyciem pielgrzymów było: modlitwa przy grobie Jana Pawła II oraz środowa audiencja na placu św. Piotra w Rzymie. Papież Franciszek błogosławił przejeżdżał tuż obok naszych pielgrzymów.

W październiku

po Mszach zbieraliśmy podpisy pod inicjatywą środowisk katolickich ustanowienia Jana Pawła II patronem naszego miasta.

22 października

w dniu wspomnienia patrona Jana Pawła II wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym naszego miasta zorganizowały czuwanie i uroczystą Eucharystię o godz. 19.00

27 października

odbył się drugi w historii parafii odpust parafialny. Kazania okolicznościowe wygłosił ks. parał. Stanisław Tabaka. (emeryt, wieloletni proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olecku).

11 listopada

uroczyście zainicjowano wspólnotę Różę Różańcową rodziców za dzieci. Wspólnota skupia 20 rodziców, którzy deklarują się odmawiać każdego dnia jedną dziesiątkę różańca świętego za swoje dzieci. Zelatorką Róży jest p. Jolanta Waszkiewicz.