Kronika

Msze Święte:
niedz. 8.00, 10.00 dla dzieci,
11.30 suma,17.00
w tygodniu: pn.- sob. 7.15, 17.00

Biuletyn Parafialny, zapraszamy do lektury kolejnych numerów naszego wydawnictwa

czytaj więcej »

Rok 2021

STYCZEŃ

 • 3 stycznia w niedzielę okradziono parafię. Mężczyzna wszedł do kaplicy pomiędzy Mszami św. o godz. 9.20  i ukradł pieniądze ze skarbonki przy ołtarzu św. Jana Pawła II oraz z Aniołka przy żłobku i tac z zakrystii. Policja wykryła sprawcę, ale skradzionych pieniędzy nie odzyskano.  Pamiętajmy w modlitwach o ludziach zagubionych, żyjących bez zasad moralnych
 • 6 stycznia dzieci z naszego Przedszkola „U Lolka” w przebraniach wzięły udział w organizacji Orszaku Trzech Króli z kościoła do naszej Szopki Betlejemskiej w altance.
 • 11 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe wszystkich grup funkcjonujących przy parafii.
 • W parafii odbył się  kurs przedmałżeński w dniach  29-30-31 stycznia 2021 r.

LUTY

 • Z racji obostrzeń kolęda odbyła się w kościele. Każda rodzina z parafii otrzymała list od ks. Proboszcza z podanym obrzędem modlitwy kolędowej w rodzinie i zaproszeniem na adorację Najświętszego Sakramentu i Mszę  św. wg harmonogramu do kościoła.
 • 20 lutego  kleryk pochodzący z naszej parafii Dawid Kruszewski przyjął posługę akolity  na 4 roku WSD w Ełku. Będzie mógł już udzielać Komunii Świętej. Cieszymy się i pamiętajmy w modlitwie prosząc o umocnienie powołania.
 • Dnia 22.02.2021 w poniedziałek Siostry z Domu Samotnej Matki zaprosiły na wspólną modlitwę w naszej kaplicy. W tym dniu przypadała 90 rocznica objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego św. Faustynie. Godz. 16.30 – adoracja przy obrazie Jezusa Miłosiernego, 17.00 – Msza. św., kazanie wygłosił ks. Ryszard Sawicki
 • W piwnicy Domu Parafialnego odbyły się warsztaty artystyczne „Wyspa Sztuki” dla klas: 0 – III i IV – VIII. (lepienie z gliny, nauka malowania na szkle, nauka rysunku).

MARZEC

 • W środę 3 marca Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Apostołowie Pana  rozpoczęła nabożeństwo 5 pierwszych śród miesiąca do Przeczystego serca Św. Józefa.
 • Rekolekcje wielkopostne od III niedzieli Wielkiego Postu – 7,8,9 marca 2021 r.,  wygłosił ks. Marek Barszczewski – kapelan ks. biskupa Jerzego Mazura.
 • Od 10 do 18 marca Nowenna przed Uroczystością św. Józefa.

.KWIECIEŃ

 • Przy parafii i naszym katolickim przedszkolu powstała Fundacja ”Zdumienie”. Prezesem została Oliwia Domańska, wiceprezesem Rafał Kozikowski. W skład Rady Fundacji  weszli: Mariusz Laskowski, Jolanta Waszkiewicz, Ks. Tadeusz Białous.
 • Mszy Św. Rezurekcyjnej w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6.00 przewodniczył bp. Adrian Galbas.
 • Fundacja z parafią i przedszkolem zorganizowały zbiórkę wielkopostną jako pomoc Polakom na Wileńszczyźnie. Zebrane produkty zawieziono do parafii w Podbrzeziu koło Wilna.
 • 21 kwietnia odszedł do Pana pierwszy biskup diecezji ełckiej abp. Wojciech Ziemba. W dniu następnym była sprawowana Msza św. o godz. 17.00  w intencji śp. abp. Wojciecha Ziemby.

MAJ

 •  W  dniach 7-8-9 maja odbył się kurs przedmałżeński .
 • W dniach 23-26 maja odbyły się Filmowe Rekolekcje Ewangelizacyjne.W tym czasie odbyły się projekcje niezwykle poruszających filmów: 1.„13.Dzień – Fatima” – 24 maja (poniedziałek), godz. 18:00 (Po projekcji Akt Oddania się Matce Bożej).  2. „Ufam Tobie”–  25 maja (wtorek), godz. 18:00. ( Po projekcji modlitwa zawierzenia się Jezusowi Miłosiernemu). 3. „Ja Jestem” – 26 maja (środa), godz. 18:00 (Po projekcji adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie). Podczas rekolekcji świadectwo głosił p. Benon Wylegała generalny konsultor Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II oraz założyciel Fundacji Filmowy Ruch Ewangelizacyjny z Bielska-Białej).
 • W sobotę 15 maja przeżyliśmy Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Wyjątkowo w tym roku z racji obostrzeń I Komunia była w 2 grupach. Rodzice ofiarowali jako dar ołtarza: relikwiarz oraz obrus na ołtarze. Do Komunii świętej przystąpiło 46 dzieci.

CZERWIEC

 • 17 czerwca przybyły do parafii relikwie bł. Carlo Acutisa. We Mszy św. i czuwaniu pod przewodnictwem ks. Adriana Sadowskiego – diecezjalnego  duszpasterza młodzieży uczestniczyła młodzież przygotowującą się do bierzmowania, poszczególni członkowie wspólnot. Jest to jeden z najmłodszych błogosławionych ogłoszony przez papieża Franciszka. Słynne słowa bł. Carlo Acutisa : „Eucharystia Moja autostrada do nieba.”
 • Fundacja „Zdumienie” wraz z Katolickim Przedszkolem „U Lolka„ zorganizowały dla  wszystkich Ełczan Rodzinny Festyn Rycerski pt. „Epoka miecza i krzyża”, który odbył się 19 czerwca (sobota). W programie między innymi był pokaz zwyczajów rycerskich, turniej rycerski konny, warsztaty z tańców średniowiecznych, pokaz jazdy konnej akrobatycznej i wiele innych atrakcji. Wsparli nas w organizacji festynu : Energoutil, Urząd Miasta w Ełku, Lasy Państwowe.
 • 3 czerwca Uroczystość Bożego Ciała- w tym roku nasza parafia przygotowała ołtarzyk na procesji miejskiej.

LIPIEC

 • W niedzielę 4 lipca o godz. 11.30 odbyło się uroczyste powołanie Chorągwi Zakonu Rycerzy Świętego Jana Pawła II przy naszej parafii. Na Uroczystość przybyli rycerze Jana Pawła II z Warszawy, Grajewa, Suwałk i Augustowa. Mszy św. przewodniczył bp. Jerzy Mazur. Chorągiew nasza liczy 10 rycerzy. Wielkim Mistrzem powołano Jarosława Milewskiego,Kanclerzem – Marka Klukiewicza, Skarbnikiem – Rafała Kozikowskiego.
 • Ksiądz Biskup Jerzy Mazur ofiarował  20 000 zł na dokończenie Domu Parafialnego. Serdeczne Bóg zapłać składamy i pamiętajmy o naszym Pasterzu w naszych modlitwach.

SIERPIEŃ

 • 20 osób z parafii bezpłatnie uczestniczyło w obozie 10-cio dniowym obozie w Kołobrzegu i Zakopanem zorganizowanym przez Tomasza Bartnika.
 • 24 sierpnia w ełckich parafiach pw.: Chrystusa Sługi w Ełku, św. Tomasza Ap.,  św. Rafała Kalinowskiego, św. Jana Pawła II, św. Wojciecha peregrynowały symbole Światowych Dni Młodzieży– Krzyż Roku Świętego i ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani. O godz. 14.45 – w par. pw. św. Jana Pawła II (po krótkiej modlitwie i Koronce do Bożego Miłosierdzia w kaplicy odprawiano  Drogę Krzyżową pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura.
 • Na terenie parafii w Domu Seniora Caritas Diecezji Ełckiej zamieszkali kapłani emeryci: ks. kan. Janusz Mroczkowski (wieloletni proboszcz: w Bargłowie Kościelnym w ostatnim czasie) oraz ks. prał. Jerzy Katola (proboszcza z Giżycka) Serdecznie zapraszamy do współpracy i pomocy w naszej parafii.
 • 29 sierpnia w niedzielę gościliśmy w naszej parafii Czcicieli Niepokalanej Matki Miłosierdzia. Członek Wspólnoty  Andrzej Moszczyński z Zielonej Góry podzielił  się z nami świadectwem nawrócenia i doświadczeniem żywej obecności Maryi w swoim życiu i życiu swojej rodziny. Przy okazji można było nabyć „Traktat o doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, wydany z inicjatywy Męskiej Wspólnoty Czcicieli Niepokalanej Matki Miłosierdzia.

WRZESIEŃ

 • W naszym katolickim przedszkolu „U Lolka” rozpoczęło edukację 128 dzieci. Zapraszam już dziś chętnych do katolickiego przedszkola na wrzesień 2022 r.
 • 12 września w Warszawie odbyła się beatyfikacja bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego i siostry Elżbiety Czackiej. Wyjazd autokarem został odwołany z racji obostrzeń epidemiologicznych.
 • 17 września 57 młodych osób przyjęło sakrament bierzmowania z rąk bp. Jerzego Mazura.  Rodzice złożyli ofiarę na parafię 2000 zł i 2000 zł na ołtarzyk bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po Mszy św. uroczyście poświęcono Dom Parafialny w obecności radnych i osób zaangażowanych w budowę (architekt Wojciech Janaiak, inspektor nadzoru Wiesław Buczko, kierownik budowy Waldemar Nawrocki, właściciel firmy budowlanej  Bud-max Janusz Bondziul.

PAŹDZIERNIK

 • Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Apostołowie Pana zaprasza w każdy pierwszy czwartek miesiąca na Adorację Najświętszego Sakramentu z modlitwą  za kapłanów prosząc o nowe powołania do kapłaństwa. Od 7 października przed Mszą Św. na godzinę 16.00.
 • W nocy z piątku na sobotę 1-2  pażdziernika zostały powybijane szybki w oknach naszej kaplicy (naliczyłem 10 szyb). Z pewnością nie był to przepadek. Polecajmy modlitwie zadośćuczynienia za dokonaną profanację w modlitwie różańcowej podczas nabożeństw październikowych i podczas indywidualnego odmawiana różańca. Niestety, przekonujemy  się coraz częściej, że krzyż i inne symbole naszej rzymsko-katolickej religii stają się obiektem ataków i profanacji . W modlitwie pamiętajmy też o opamiętanie dla sprawcy.
 • Fundacja „Zdumienie” wraz z parafią i przedszkolem zorganizowała Sympozjum historyczne o bł. Kardynale Stefanie Wyszyńskim. Program: Eucharystia pod przewodnictwem J.E. Ks. Bp. Jerzego Mazura SVD, Biskupa Ełckiego – Kościół NSJ w Ełku, „Wyjątkowość kard. Stefana Wyszyńskiego”- ks. prof. UKSW dr hab. Józef Łupiński; „Aparat bezpieczeństwa przeciw Prymasowi Wyszyńskiemu”- dr hab. Krzysztof Sychowicz (Oddział IPN w Białymstoku; Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Danuty Siedzikówny „INKI” w Ełku, rozstrzygnięcie diecezjalnego konkursu plastyczno-literackiego pt. „Kard. Stefan Wyszyński i Matka Elżbieta Róża Czacka – świadkowie umiłowania Boga, bliźniego i Ojczyzny”; „Prymas Tysiąclecia jako pisarz” – ks. prof. UKSW dr hab. Jerzy Sikora; „Ślady obecności kard. Stefana Wyszyńskiego na terenach obecnej diecezji ełckiej” ks. dr Tadeusz Białous (Proboszcz św. Jana Pawła II w Ełku)
 • Uroczystości Odpustowe odbyły się 22 października.  Kazania odpustowe wygłosił  ks. dr hab. Józef Łupiński
 • W dniach 15-16-17 października odbył się kurs przedmałżeński.
 • W dniach 17-18-19-20 października (niedziela- poniedziałek-wtorek-środa) nasza parafia uczestniczyła w diecezjalnej sztafecie modlitw o powołania. Cele modlitwy: wypraszanie nowych powołań (kapłańskich, zakonnych, misyjnych, małżeńskich),  towarzyszenie w rozeznawaniu powołania, troska o powołania już realizowane, zwiększenie świadomości i zaangażowania wiernych w procesie budzenia powołań. We wtorek  o 18.00 wygłoszono do młodzieży konferencje i świadectwa o powołaniu: ks. Artur Hałucha, Siostra Benedyktynka i kleryk WSD.

LISTOPAD

 • 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości Msze św. 7.15 i 17.00. Po  godz. 17.00. Akacja Katolicka przygotowała krótki program artystyczny. Następnie przeszliśmy pod pomnik i tam modliliśmy się za Ojczyznę i tych, którzy zginęli broniąc jej granic i suwerenności.
 • 20 listopada odbyła się beatyfikacja kapłana męczennika bł. Ks. Jana Macha w Katowicach Ks. Jan Mach urodził się 18 stycznia 1914 r. w Chorzowie Starym. 25 czerwca 1939 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Po wybuchu II wojny światowej organizował akcję pomocy wśród polskich rodzin, dotkniętych skutkami okupacji. Z pomocą współpracowników z konspiracji dostarczał zapomogi i pocieszał bliskich ofiar wojny. We wrześniu 1941 r. został aresztowany przez gestapo na katowickim dworcu. Podczas licznych przesłuchań był torturowany. 17 lipca 1942 r. przed sądem specjalnym odbyła się rozprawa. Ks. Macha i jego współpracownika kleryka Joachima Guertlera – zostali skazani na śmierć. Wyrok wykonano przez ścięcie gilotyną 3 grudnia 1942 r. w katowickim więzieniu przy ul. Mikołowskiej. Do dziś nie jest pewne,gdzie wywieziono ciało duchownego. Prawdopodobnie spalono je w krematorium obozu Auschwitz.
 • 22-30 listopada 2021 Nowenna do św. Andrzeja Boboli . Podjęliśmy inicjatywę, aby modlić się za Ojczyznę w obliczu zagrożenia na granicy wschodniej i nękania kraju przez urzędy Unii Europejskiej, równocześnie prosząc o jedność narodową w służbie Ojczyźnie. Nowennie przewodniczyła Akcja Katolicka. Po każdej Mszy św. wieczornej odmawiano litanię do św. Andrzeja Boboli patrona Polski i modlitwę: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu, Pod Twoją obronę. W tym roku 30 listopada minęła 430. rocznica urodzin św. Andrzeja Boboli.

GRUDZIEŃ

 • 4 grudnia Stolica Apostolska ogłosiła nominację papieża Franciszka: biskup pomocniczy naszej diecezji bp. Adrian Galbas został koadiutorem archidiecezji katowickiej. Zachęcam o modlitwę o powołanie nowego bp. pomocniczego dla naszej diecezji.
 • 2-4 grudnia rycerze Świętego Jana Pawła II naszej chorągwi wraz z proboszczem uczestniczyli w rekolekcjach w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
 • 4 grudnia na stałe przybyły do nas relikwie bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Rozpoczęły się prace nad ołtarzykiem ku Jego czci.
 • Dzięki fundacji działającej przy naszej parafii i katolickim przedszkolu ”Zdumienie”  była możliwość obejrzenia wystawy zdjęć o bł. Kard. Stefanie Wyszyńskim pt.” Bł. Kardynał Wyszyński u nas.” ( czyli przed laty: w Giżycku, Ełku, Studzienicznej, Sejnach)\
 • rekolekcje adwentowe: niedziela, poniedziałek, wtorek, ( 5-6-7 grudnia). W tym roku wygłosił ks. dr. Jerzy Niestępski -homileta kapłan z diecezji łomżyńskiej.
 • W okresie Bożego Narodzenia można było odwiedzić Szopkę przygotowaną w altance przy domu parafialnym. Atrakcją wystroju szopki w kościele był duży wielbłąd .