O parafii

Historia parafii

Parafia pw.  św. Jana Pawła II utworzona została jako wotum wdzięczności za papieską wizytę, która odbyła się w Ełku 8 czerwca 1999 roku. Zlokalizowana jest na os. Jeziorna (na Barankach) w Ełku i należy do Diecezji Ełckiej.

W 2002 r. Diecezja Ełcka nabyła od Miasta plac na osiedlu Baranki w miejscu gdzie lądował Jan Paweł II  z myślą o powołaniu w przyszłości nowej parafii. Miejsce zostało upamiętnione Krzyżem Papieskim, który stoi do dnia dzisiejszego. Biskup Jerzy Mazur 20 stycznia 2005 r.  powołał formalnie  parafię pw. św. Faustyny Kowalskiej i określa granice parafii.  Administratorami parafii byli kolejno salezjańscy proboszczowie parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego 8 czerwca 2012 r.  w 13 rocznicę wizyty Jana Pawła II w Ełku Biskup Ełcki zmienia wezwanie parafii na bł. Jana Pawła II i 16 czerwca we wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi posłał ks. dr Tadeusza Białousa na proboszcza z misją tworzenia duchowej i materialnej wspólnoty parafialnej.

17 czerwca 2013 r. o godz. 15.00 odbyło się pierwsze spotkanie przy Krzyżu Papieskim chętnych bezpośrednio uczestniczyć w formowaniu nowej wspólnoty. 4 sierpnia 2012 r.  otrzymaliśmy pozwolenie na budowę. Parafia pw. św. Rodziny w Augustowie podarowała swoją kaplicę, którą następnie rozebrano i przewieziono konstrukcje i postawiono na nowym miejscu przeznaczenia w Ełku.

Dzięki wstawiennictwu Wielkiego Patrona i życzliwości wielu ludzi udało się w krótkim czasie wybudować kaplicę.

21 października 2012 roku w wigilię wspomnienie bł. Jana Pawła II,  odbyło się  uroczyste poświęcenie kaplicy. Podczas pierwszej Mszy świętej. o godzinie 15.00 pod przewodnictwem J.E. Ks. bpa Jerzego Mazura SVD została pobłogosławiona kaplica oraz poświecono: tabernakulum, obraz  przedstawiający bł. Jana Pawła oraz obraz przedstawiający Matkę Bożą z dzieciątkiem. Pierwsza Msza Święta została połączona z parafialnym odpustem i  festynem. Uroczystościom przewodniczył bp. Jerzy Mazur – Biskup Ełcki. Po Mszy świętej odbył się Uroczysty Koncert Muzyczno- Słowny „Ku Czci Jana Pawła II – Błogosławionemu Janowi Pawłowi II In Memoriał”.

18 maja w rocznicę urodzin naszego patrona bł. Jana Pawła II o godz. 11.00 odbyła się pięknie przygotowana Pierwsza I Komunia Święta 50 dzieci z naszej parafii.

Parafia od 12 maja 2013 roku szczyci się posiadaniem relikwii krwi Jana Pawła II. Są one stale wystawione pod obrazem świętego. Zapraszamy do wspólnej modlitwy za wstawiennictwem naszego patrona.