O parafii

Ołtarze – obrazy

Ołtarz boczny Miłosierdzia Bożego

ołtarz boczny miosierdziazostał zaprojektowany przez Wiesława Buczko, wykonany przez Krzysztofa Białobrzeskiego z Ełku i ufundowany jako wotum dziękczynne od rodziny Buczków. W centrum ołtarza znajduje się Obraz Jezusa Miłosiernego. Po bokach natomiast: z prawej strony obraz św. Faustyny Kowalskiej, piewczyni Miłosierdzia Bożego, z lewej strony obraz bł. Michała Sopoćko spowiednika siostry Faustyny. Obrazy namalował malarz Walery z Grodna. Pod obrazem „Jezu Ufam Tobie” znajduje się napis: „MIEJ MIŁOSIERDZIE DLA NAS I CAŁEGO ŚWIATA”.

Każdego dnia o godzinie 15.00 jest odprawiane Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego (Koronka do Miłosierdzia Bożego).

Ołtarz boczny bł. Jana Pawła II

ołtarz boczny jana pawa iiw głównej części znajduje się obraz beatyfikacyjny Jana Pawła II. Pod obrazem w relikwiarium znajduje się relikwiarz i relikwie bł. Jana Pawła II. W każdy poniedziałek w sposób szczególny o godz. 17.00 jest sprawowana Msza święta i nabożeństwo z Litanią do bł. Jana Pawła II.

OBRAZY

Podczas pierwszej Mszy świętej sprawowanej 21 października 2012 r. o godzinie 15.00 pod przewodnictwem J.E. Ks. bpa Jerzego Mazura SVD została pobłogosławiona kaplica oraz poświecono: tabernakulum, obraz przedstawiający bł. Jana Pawła oraz obraz przedstawiający Matkę Bożą z dzieciątkiem.

Obraz bł. Jana Pawła II

oltarz_boczny_1_nzostał namalowany przez p. Walerego z Ukrainy (X.2012 r.) a ufundowanego przez ks. Sławomira Banacha z parafię pw. śww Piotra i Pawła w Łapach (diecezja łomżyńska). Jest to kopia obrazu z beatyfikacji Jana Pawła II, która odbyła się 1 maja 2011 r.. Obraz znajduje się w ołtarzu ofiarowanym przez parafię w Żarnowie oraz prob. Arkadiusza Orła. Wcześniej ten obraz znajdował się w parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Bargłowie Kościelnym. Ołtarz wykonał Józef Skowroński (pradziadek ks. Antoniego Skowrońskiego – kanclerza naszej diecezji).

Obraz „Mater Ecclesiae Totus Tuus” – Matki Kościoła

oltarz_glowny_nObraz znajdujący się w głównym ołtarzu namalowany został przez p. Irenę z Ełku w październiku 2012r. Jest to kopia mozaiki znajdującej się w Rzymie na Placu Świętego Piotra . Była ona szczególnie bliska sercu Jana Pawła II. Historia jej wykonania splata się bowiem z zamachem na życie Jana Pawła II. Mozaika, planowana już wcześniej (w porozumieniu z Papieżem), została ułożona pomiędzy listopadem a grudniem 1981, pół roku po zamachu. 8 grudnia 1981, w święto Niepokalanego Poczęcia, Jan Paweł II przed modlitwą Anioł Pański pobłogosławił ją. Jednak propozycja zamieszczenia wizerunku Matki Bożej na Placu Św. Piotra pojawiła się nieco wcześniej, w 1980. „W 1980 podczas spotkania UNIV jeden student spytał Jana Pawła II, czemu na placu brakuje wizerunku Matki Bożej. Papież zgodził się na jego wykonanie.” Inicjatywa i projekt mozaiki pochodzi od ludzi z Opus Dei. Projekt wykonał Javier Cotello, hiszpański architekt. Jest Kopią prastarej ikony znajdującej się w Bazylice św. Piotra.

Obraz Jezusa Miłosiernego

oltarz_boczny_2_nzostał ofiarowany przez Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej oraz ks. Wojciecha Jabłońskiego. Do tej pory obraz ten znajdował się w kaplicy Cudownego obrazu.