Aktualności

Msze Święte:
niedz. 8.00, 10.00 dla dzieci,
11.30 suma,17.00
w tygodniu: pn.- sob. 7.15, 17.00

Biuletyn Parafialny, zapraszamy do lektury kolejnych numerów naszego wydawnictwa

czytaj więcej »

WIZYTA U SIÓSTR KARMELITANEK W WITYNACH

W pierwszy dzień ferii zimowych,  26 stycznia 2015 r. parafialna wspólnota międzypokoleniowa: dzieci,  ministranci, harcerze, mamy oraz babcie, na czele z Proboszczem ks. Tadeusz Białousem i katechetkami: p. Marią i p. Magdaleną, odwiedziła Zakon Sióstr Karmelitanek w Witynach koło Ełku. W adwencie, w czasie Mszy św. roratnich dzieci poznawały historię życia św. Teresy z Avila, założycielki Zakonu Karmelitanek Bosych. Dzieci dowiedziały się, że św. Teresa od Jezusa urodziła się 500 lat temu. W domu rodzinnym miała jedenaścioro rodzeństwa – dwie siostry i dziewięciu braci. W wieku dwudziestu lat wstąpiła do klasztoru Wcielenia w Avila, a mając  27 lat podjęła się reformy zakonu karmelitańskiego. W 1562 roku założyła w Avila pierwszy klasztor Karmelitanek Bosych pod wezwaniem św. Józefa – klasztor zakonnic oddanych życiu modlitwy, umartwienia i samotności w ścisłej klauzurze

Spotkanie z Siostrami w Witynach, chociaż dzieliła krata klauzury, było zarówno dzieciom jak i starszym osobom wyjątkowym przeżyciem. Wizyta w klasztorze rozpoczęła się od wspólnej Eucharystii sprawowanej przez ks. dra Tadeusza Białousa. Wspólnie modliliśmy się o pokój na świecie, o Boże błogosławieństwo Siostrom i parafianom, a także we własnych intencjach.  Po Mszy Świętej Siostra Maria Agnieszka opowiedziała o życiu wspólnoty klasztornej i odpowiedziała na najbardziej nurtujące pytania dzieci i młodzieży. Siostra wyjaśniła, że w tym zakonie składa się  przyrzeczenia czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, a większość dnia poświęca się na modlitwę i pracę. Siostry Karmelitanki prowadzą życie ukryte, całkowicie oddane modlitwie za Kościół Święty i zbawienie wszystkich ludzi. W czasie tego spotkania można było  poczuć autentyczną radość Siostry i Jej zaufanie Bogu.

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus napisała: „Niech nic cię nie smuci, niech nic cię nie przeraża, wszystko przemija, lecz Bóg jest niezmienny. Cierpliwością osiągniesz wszystko. Temu, kto posiadł Boga, niczego nie braknie. Bóg sam wystarczy. SOLO DIOS BASTA!” Przywołując przesłanie św. Tereski, której 500 rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku obiecujemy modlić się za Siostry Karmelitanki.