Aktualności

Msze Święte:
niedz. 8.00, 10.00 dla dzieci,
11.30 suma,17.00
w tygodniu: pn.- sob. 7.15, 17.00

Biuletyn Parafialny, zapraszamy do lektury kolejnych numerów naszego wydawnictwa

czytaj więcej »

Zimowisko harcerskie w Grajewie

Raczej te druk X W dniach  2-5.02.2015r. 172 harcerzy z Ełku, Chełch, Prostek, Trzciannego, Goniądza, Moniek, Białegostoku, wzięło udział w zimowisku w Publicznym Gimnazjum nr.2 im. Sybiraków w Grajewie.  Hasło przewodnie biwaku „Dziś, Jutro, Pojutrze” nawiązywało do książki „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego i czasów zaboru. Tytułowe „dziś” – to przygotowanie do walki o niepodległą Ojczyznę poprzez konspirację, dywersję i akcje małego sabotażu,” jutro” –   jawna walka zbrojna z okupantem,  „pojutrze” –  życie w wolnej Polsce oraz odbudowa zniszczonego kraju po wojnie.

Każdy dzień na zimowisku odpowiadał kolejnym wydarzeniom z książki: „Słoneczne dni”, „W służbie małego sabotażu i dywersji”, „Wojna to straty”, „Braterstwo”. Uczestnicy brali udział w serii zajęć harcerskiej akademii umiejętności i pogotowia harcerek. Wszyscy byli podzieleni na dwie kompanie: „Podlasie” i  „Mazury”. Niezwykle ciekawe było spotkanie z Tomaszem Dudzińskim przebranym w mundur ułana z 1939 roku. Harcerze uczestniczyli również  e spotkaniu  z ratownikiem medycznym, który przeprowadził zajęcia z resuscytacji krążeniowo-oddechowej .Duże zainteresowanie wzbudziło  spotkanie ze starszym druhem nadleśniczym hm. Marianem Podleckim, który zdradził uczestnikom kilka ciekawych przygód oraz przeprowadził konkurs przyrodniczy.Nie zabrakło też nowych gier i zabaw, wyjścia na lodowisko, do Grajewskiej  Izby Historycznej,  czy Straży Pożarnej. Podczas ogniska obrzędowego obozowiczów gościła nowo powstała drużyna wędrownicza „Wolne Ptaki” z Grajewa. Trzech kandydatów  złożyło uroczyście przyrzeczenie harcerskie.Do harcerskiej akcji zimowej nie doszłoby, gdyby nie życzliwość Pana Burmistrza i  Szanownej Dyrekcji Gimnazjum w Grajewie, która udostępniła nam szkołę za co serdecznie dziękujemy.

Czuwaj

dh. pwd. Rafał Kozikowski

Głównymi orgaznizatorami byli:

Szczep Harceeski „Pokolenie JP II”  w Ełku

Duszpasterstwo Harcerzy Archidiecezji Białostockiej i Ełckiej
Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Harcerskich ” Otwórzmy Bramy”
Parafia pw. św. Jana Pawła II w Ełku